01 Apr 2007
KUT-ÜL AMARE ZAFERİ
1914 sonlarında Irak’a asker çıkaran İngiliz ve Hint askerleri, General John Nixon ve General Charles Townshend komutasında 1915 sonbaharında Bağdat’a doğru yürüyüşe geçti. Albay Nureddin Bey ( Nureddin Paşa) 27 Eylül 1915’te İngilizleri Kut önünde karşıladı. İlk önce Bağdat’ın 30 km güneyine kadar çekilen Türk ordusu, İngilizleri püskürttü ve General Townshend etrafı Dicle nehri ile çevrili Kut yarımadasında kuşatıldı. Nureddin Bey’in yerine Irak komutanlığına getirilen 52. Tümen Komutanı Halil Paşa kumandasındaki kuşatmayı yarmak için Basra’daki İngiliz genel karargahının yaptığı üç taarruz da büyük kayıplar ve fiyaskoyla sonuçlandı.

Kut-ül Amare'de İngiliz birliklerinin komutanı General Townshend de esir alınmıştı

İngiltere, General Aylmer komutasındaki birliklerin başarısız olan birinci taarruzun ardından Irak cephe komutanı J. Nixon’ı azledip Percival Lake’i bu göreve getirdi; ancak yeni komutan da kuşatmadaki birliklerini kurtaramadı. Çaresiz kalan İngilizler, savaşa birlikte girdikleri Rusya’dan yardım istedi. O dönemde İran’ın Kirmenşah bölgesini işgal etmiş olan Rus kuvvetlerinin komutanı Baratov’un Kut üzerine yaptığı saldırı da sonuçsuz kaldı.

Kurtuluş ümidi kalmayan, erzak ve cephane sıkıntısı çeken General Townshend, Halil Paşa’ya 26 Nisan’da mektup yazarak Kut’u teslim etmeye hazır olduklarını bildirdi. Halil Paşa ise birlik, silah ve cephaneleri teslim etmesi şartıyla istediği yere gidebileceği cevabını verdi. Townshend ise tüm silah ve cephanesini yok ettirerek 29 Nisan 1916’da teslim oldu.

40 BİN KAYIP VERDİLER
Yaklaşık 5 ay süren kuşatmanın ardından, 13 general, 481 subay ve 7 bini Hintli 13 bin 300 İngiliz askeri Türk birliklerine teslim oldu. Tarihe Kut ül Amare zaferi olarak geçen savaşlar sırasında İngilizler 40 bin kayıp ve esir verirken Türk birlikleri ise 25 bin askerini kaybetti.

Kut ül Amare savaşı sırasında Türk birlikleri sınırlı sayıda uçakla önemli görevler yaptı. Keşif görevleri yapan Türk uçakları bir taraftan da düşman hedeflerini bombardıman etti. 26 Nisan 1916’da Kut ül Amare’deki İngiliz kuvvetlerine erzak yardımına çalışan bir İngiliz uçağı da Türk avcı uçağı tarafından düşürüldü.

Ancak kazanılan bu tarihi zafere rağmen savaşın genelinde mağlup olan Türk ordusu, takviye edilen İngilizlerin bölgeyi Şubat 1917’de işgal etmesine engel olamadı. Irak’ın güneyine 1914 sonlarında çıkarma yapan İngilizler, ancak Mart 1917’de Bağdat’a ulaşarak kenti işgal etti.

Kut-ül Amare'de İngiliz birliklerinin komutanı General Townshend de esir alınmıştı


KUT-ÜL AMARE

yenilgisi ingiliz askeri tarihinin en büyük askeri felaketi

sayılır. ingiliz kayıpları 100.000 kişiye yaklaşmıştır.

ıraktaki 5.ordu komutanı da

wilhelm leopold collmar freiherr von der goltz adlı

almandı.(GOLTZ PAŞA) ölümü üzerine enver paşanın

amcası HALİL PAŞA (KUT) komutan oldu.

ŞEHİTLERİMİZE ALLAHTAN RAHMET.

nedense KUT zaferinden hiç bahsedilmez.


Comments

Neşet Aydın | 7 years 5 months ago
1.Dünya Savaşında osmanlı devleti birçok cephede savaşmış ve hepsinde de mağlup olmuştur.koskoca imparatorluk çökerken,Bağdat'ta Kut yarım adasında İngilizlerle büyük kayıplar veren,komutanlarını esir alan:NURETTİN PAŞA-HALİL PAŞA,YI Tarih kitaplarında bahsetmeyen tarihçiler UTANSIN...! AEÜ.ULVİ Hocam sagolun.kırşehir

şükran göral | 7 years 5 months ago
Osmalı Devletinin galip geldiği Kut yarımadasındaki savaşın sonucu gurur vericidir.İngilizleri mağlup edmişler, tarihçilerimiz lütfen bunları göz ardı etmeyin.Hepimiz osmanlının torunlarıyız...

sadık demirci | 6 years 10 months ago
allah çekirgeci ömerfahrettin paşadan ve o müstesna mehmetçiklerden ve bütün peygamber ocağından razı olsun ...ne mutlu o paşaya ve o orduya inanıyorum li ordugahımız tekrar peygamber ocağı olur.tekrar böyle paşalar yetişir.

ismail alagöz | 5 years 2 months ago
EVET ARKADAŞLŞAR TARİHİMİZİ DOĞRU OLARAK ÖĞRETEBİLSEYDİK BUGÜN 2.DÜNYA SAVAŞINA GİRMEYEN TÜRKİYE SİYASİVE EKONOMİK OLARAK ÇOK FARKLI YERLERDE OLUR EMPERYALİZMİN TAŞERONLUĞUNU YAPMAZDI.TÜRK SİYASİ İRADESİ ADNAN MENDERES'TEN BERİ EMPERYALİZMİN UŞAKLIĞINI YAPMAKTADIR.İKTİDAR MENSUPLARINA HALİL PAŞA,ÇÖL ASLANI FAHRETTİN PAŞA,PİLEVNE KAHRAMANI OSMAN PAŞA VE MUSTAFA KEMAL GİBİ KAHRAMANLARIMIZI ÖĞRETEBİLSEYDİK NE BU GÜNKÜ REZİL DURUMA DÜŞER NE DE T.C Yİ YASAKLAYACAK KADAR ŞEREFSİZLEŞİRDİK. İŞGAL YILLARINI YAŞAMAKTAYIZ.BUGÜN SİLİVRİ BEKİR AĞA BÖLÜĞÜNÜN VE MALTA ADASININ YERİNİ ALMIŞTIR.EMPERYALİZME EL SIKIŞAN HERKESE YUH OLSUN.VATAN HAİNLERİ ALLAH SİZİN BELANIZI VERECEKTİR ELBET.


New Comment

Full Name:
E-Mail Address:
Your website (if exists):
Your Comment:
Security code: