01 Apr 2007
Caber Kalesi(TÜRK mezarı)!!!


Türkiye'nin Türkiye sınırları dışında sahip olduğu tek kara parçasıdır.anadolu selçuklu devleti'nin kurucusu, kutalmış oğlu süleyman şah'ın, suriye emiri tutuş ile halep yakınlarında yaptığı savaştan sonra ölümü üzerine gömüldüğü yerdir. süleyman şah atı ile fırat irmağı'nı geçerken atından düşmüş ve savaş zırhlarının ağırlığı nedeniyle yüzemeyerek boğulup ölmüştür. fırat irmağı kıyısındaki bu yer 20 ekim 1921 tarihinde imzalanan ankara antlaşması ile türkiye'ye verilmiştir. bu yerde türk bayrağı çekili tutulmakta ve türk askerleri nöbet tutmaktadır.CABER KALESİ VE SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ


Kuzey Suriye’de Fırat nehrinin sol kıyısında eski bir kale harabesi ve Rakka’dan Balis’e uzanan yol üzerinde bir konak yeri olan Caber Kalesi, bu günkü Rakka şehrinin 50 km. batısında, Fırat’ın sağ yakasında Siffi’nin karşısında ve Halep’in 110 km. Güneydoğusundadır. İslamiyet’ten önce ve İslamiyet’in başlangıcında buraya Davsara, Arap Coğrafyacılarınca ise Davser denilmiştir.


Osmanlı Devletinin kurucusu Sultan Osman’ın büyük babası Süleyman Şah, Malazgirt Zaferinden sonra 1071’de Ahlat, Erzurum ve Erzincan bölgesinde 7 sene kalıp bilahare bu bölgeden Güneye inmeye karar vermiştir. Fırat kıyılarını takiben ilerleyip Elbistan ve Halep üzerinden Caber Kalesi önlerine geldiklerinde yollarına devam etmek için Fırat nehrinin karşı sahillerine geçiş esnasında kabilenin reisi olan büyük Türk Beyi Süleyman Şah, müessif bir kaza sonucu 05 Haziran 1078 tarihinde boğularak vefat etmiştir. Süleyman Şah’ın naaşı, sudan çıkarılarak Caber Kalesinin önüne defnedilmiştir.

Osmanlı Devleti zamanında Rakka Kazasına bağlı bir nahiye olan Caber Kalesi, 1 nci Dünya Harbinde Osmanlı Devletinin yenilmesi üzerine, 1918 yılı sonlarına doğru İngiliz Kuvvetleri tarafından işgal edilmiş, daha sonra, Birleşmiş Milletler Cemiyeti kararı ile Fransız mandası altına giren Suriye Devleti sınırları içerisinde kalmıştır.

20 Ekim 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile Fransız Hükümeti arasında imzalanan Ankara Anlaşmasının 9 uncu maddesi ile Osmanlı Devletinin kurucusu Sultan Osman’ın büyük babası Süleyman Şah’ın Caber kalesindeki, Türk Mezarı adı altında tanınan kabri, müştemilatı ile beraber, Türkiye’nin malı sayılmış ve Türkiye’ye orada muhafızlar bulundurma ve Türk bayrağını çekme hakkı tanınmıştır.

Türbenin muhafazasını sağlamakla görevli olan Jandarma İhtiram kıtasının ikameti için 30 Mayıs 1938 tarihinde modern bir karakol yaptırılmış, eski türbenin tamiri imkansız hale geldiğinden tarihi önem ve özelliğine uygun olarak, 1939 yılında da karakolun yanında yeni bir türbe inşa ettirilerek mezar buraya nakledilmiştir.

Süleyman Şah Türbesi Akçakale İlçesinin 10 km. Güneyinde, Rakka ile Balis arasında ve Rakka’ya 50 km. mesafede Fırat nehrinin sol sahilindeki Suriye toprakları üzerinde bulunmaktadır. Türbe Halep’in 130 km. Doğusunda, Deyrizor muhafızlığının ise 610 km. kuzeybatısındadır.

Türkiye ile Suriye heyetleri arasında 1956 yılında Halep’te yapılan üst seviyede bir toplantıda düzenlenen tutanağın 13 ve 14 ncü maddelerinde türbe için gönderilecek ihtiram kıtasının her ayın 7 sinde değiştirilmesi kabul edilmiştir.

Suriye Hükümeti, Fırat Nehri üzerinde 1966 tarihinde başlattığı Tabka barajının 1973 yılı içerisinde her türlü inşaatını bitireceğini ve barajın doldurulmasıyla “Süleyman Şah Türbesi”nin tamamen barajın suları altında kalacağını ileri sürerek, hükümetimizden türbenin yerini değiştirilmesi veya türbenin Türkiye’ye naklini talep etmiştir.

Bu durum Türkiye ve Suriye hükümetleri arasında yeni görüşmelere yol açmıştır. İki hükümetin temsilcilerinin uzun bir süreden beri Ankara ve Şam’da yürüttükleri ikili konuda bir anlaşma imza edilmiştir.

Anlaşmanın ana maddeleri aşağıya çıkarılmıştır:

a. Türbe, müştemilatı ile birlikte Karakozak köyü yakınındaki yere nakledilecek,

b. Barajın kenarında, türbenin bu günkü mevkiine mümkün olan en yakın yerde mermerden bir kitabe dikilecek,

c. Türbenin bugünkü yerini tespit etmek maksadıyla, göl üstüne bir şamandıra konacaktır.

Türbe yerinin Suriye’nin yaptırdığı Tabka Baraj Gölünün suları altında kalması nedeniyle anlaşmada belirtildiği gibi, türbe ve karakol binası ek tesisleri ile birlikte Karakozak Köyünde 8797 m2 lik bir alan üzerine konuşlandırılmıştır.

Bu defa da Süleyman Şah Türbesini ve Karakolu, Suriye tarafından yaptırılan Teşin Barajı suları tehdit etmektedir.

Günümüzde Süleyman Şah Türbesi Kara Kuvvetleri Komutanlığından çıkarılan bir manga tarafından korunmaktadır.


Comments

havvanur turğutlu | 8 years 4 months ago
iyi olmuş fena sayılmaz ama tam istediğim ödev çıkmamış olsun yine güzeldi

irem dalga | 8 years 2 months ago
bulamadım ama bilgi sahibi edindim

sevgi dalga | 8 years 2 months ago
eh yani öyle böyle idare eder ama süperde değil hani yinede işime yaradı ödevimi yapamadım ama

kübra | 8 years 27 days ago
ya yok ki ya allah kahretsin

BİLAL POLAT | 7 years 9 months ago
facebook

fbli kız | 7 years 8 days ago
süleyman şah ın türbesinin nerede olduğu yazmıyor

gizem hamsıcı | 6 years 12 months ago
iyi bilgiler vardı ama asıl cevap yoktu kısmet ödevi yapamadım - aldım

furkan atlan | 6 years 11 months ago
galiba suriye de

hicran şengül | 6 years 7 months ago
ceber kalesi diye yazıyor

ela serbest | 6 years 5 months ago
ben buldum mezarı iznikte

ilker koşan | 6 years 4 months ago
ben 1997 yılında askerliğimin 30 gününü orda,Süleyman Şah türbesinde yaptım. Türbe Suriye de, sınırımızda 90 km. içeride fırat nehrinin kenarında bulunmakta.Fırat nehrine hakim bir tepe üstünde kurulan türbe, kabaca üç bölümden oluşur. 1. kısım türbe binası,2. kısım askeri kısım ve 3 nizamiye girişi diyebiliriz.

durak burhan | 5 years 11 months ago
ben suriyeye gittim ve süleyman şah ın türbesini gördüm bizim askerlerimiz koruyo türbe şanlı urfanın akçakale ilçesine yaklaşık 10 15 kilometre yakınında gercekten gitmenizi tavsiye ederim ben gittim ve türbeyi gördüm dualar okudum.

Nedim Ünal | 5 years 9 months ago
Bu metni yazanlar yazdıklarını hiç okumuyorlar mı?Veya kopyalayıp aldıkları yere hiç bakmıyorlar mı?Bir taraftan Caber'e Osmangazi'nin Dedesi Süleyman Şah'ı gömüyorsunuz,diğer taraftan Anadolu Fatihi ve Türk Devletinin kurucusu;Kutalmışoğlu Süleyman Paşa'yı!Hangisi Doğru?

maho karapolat | 5 years 9 months ago
Ünveriste ve sivil kuruluşların duyarlı olup ziyaretçi seferleri düzenlemeli. çünkü TÜRK ün mührü ve gururu olan mekanı görmemiz gerekli.

bjkli | 5 years 5 months ago
SÜLEYMAN ŞAH KUTALMIŞ'IN OĞLUDUR,HEM DE OSMAN GAZİ'NİN DEDESİDİR.KUTALMIŞ ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİ'NİN KURUCUSUDUR.SÜLEYMAN ŞAH'IN TÜRBESİ CABER KALESİNDEDİR.

erkan bektaş | 5 years 3 months ago
süleyman şah türbesi karakozakta yani süriye halepte

s yılmaz | 4 years 4 months ago
Yüce Allah müslüman Türk milletini korusun atamız ve adaşım nur içinde yatsın Türk devletinin görevi kıyamete kadar tübesine sahip çıkmak ve korumaktır


New Comment

Full Name:
E-Mail Address:
Your website (if exists):
Your Comment:
Security code: